Bezpečnostní systémy – druhy, značky, využití

Efektivním a podstatným bezpečnostním vybavením pro firmy i soukromé objekty jsou moderní bezpečnostní systémy. Elektronické zabezpečovací systémy a bezpečnostní systémy jsou souborem technických a organizačních opatření, které jsou postaveny v cestě mezi nebezpečím a chráněným zájmem. Obvykle se jedná o hodnoty majetkové povahy či jiné, které potřebujeme ochránit vůči odcizení, poškození, zničení nebo jinému narušení jejich hodnoty.
 

Níže uvedené bezpečnostní systémy slouží k zabezpečení osob, majetku a dat:

·       Elektronické zabezpečovací systémy (EZS)

·       Elektronické protipožární systémy (EPS)

·       Uzavřené televizní okruhy, kamerové systémy (CCTV)

·       Domovní telefony, videotelefony (DT, VDT)

·       Evakuační systémy, ozvučení (EVAK, OZV)

·       Systémy kontroly vstupu a docházky (SKV, Acces)

·       Záložní zdroje (UPS), Nouzové a únikové osvětlení (NO)

EZS - elektronické zabezpečovací systémy

Těmto systémům je vhodné věnovat pozornost nejen při výstavbě nových prostor, ale i ve stávajících objektech. Mají vysokou prevenční efektivitu, nicméně pokud dojde k vloupání, dokážou ihned poslat zprávu na oprávněná místa. Zvýšení účinku systému EZS dosáhneme tak, že použijeme i mechanických zabezpečovacích praktik, jako například mříže, bezpečnostní dveře a zámky. Zásada systému EZS je velmi jednoduchá, protože detektory EZS vytváří prostorovou a plášťovou ochranu objektu. Řídící ústředna nepřetržitě sleduje stav jednotlivých detektorů a na základě impulsu aktivuje jejich reakce. Těmi mohou být sirény, SMS zprávy, MMS zprávy, hlasový hovor a podobně. Vzhledem k tomu, že jsou tyto technologie stále zdokonalovány a jsou stále levnější a levnější, roste i možnost tyto systémy otestovat v praxi.
 

EZS lze navíc, stejně jako ostatní bezpečnostní systémy propojit s pultem centrální ochrany PCO.
 

Pokud si pořídíte sofistikovanější systém, můžete využít možnosti domácí automatizace. Skrze systém pak můžete ovládat např. garážová vrata, zavlažování, topení, osvětlení apod.
 

Z detektorů můžeme zmínit například detektory pohybu osob (PIR čidla), detektory rozbití skleněné výplně (okna, výlohy, prosklené dveře), detektory otevření dveří (magnetické kontakty), detektory požáru, zaplavení atd.
 

Navíc, pokud umístíte sirénu na plášť domu, může už jen samotný pohled na ni, případného pachatele odradit.
 

Osvědčenými výrobci těchto systémů jsou společnosti JABLOTRON, PARADOX, SATEL, HONEYWELL, TEXECOM, RISCO atd.

EPS - elektronická požární signalizace a požární systémy

Prevence požární ochrany je daná zákonem č. 133/1985 Sb., který ukládá všem fyzickým i právnickým osobám plnit určité povinnosti vedoucí k prevenci požárů a k ochraně majetku a životů.

Systémy elektronické požární signalizace jsou tedy velmi významným bezpečnostním zařízením. Minuty nebo vteřiny, přesně tyto hodnoty někdy rozhodují o ztrátách na životech nebo majetkových škodách. Bleskurychlý systém EPS informuje hasiče a ti učiní včasný zásah. Předpokladem je, že dojde k rychlé likvidaci požáru. Hlavním úkolem systému EPS je odhalit požár již v samotném počátečním stádiu, kde lze požár snadno zneškodnit a zamezit tak ohrožení lidských životů a rozlehlým majetkovým škodám.
 

Normy pro požární bezpečnost a posouzení objektů určují běžné požární opatření, jako jsou například únikové východy, hasicí přístroje, odvětrání a nouzová schodiště. Dle toho se pak hodnotí, zda je potřebná v daném objektu montáž systému EPS. Pokud požární zpráva vyžaduje montáž bezpečnostní elektronické požární signalizace, jedná se o objekt, kde je vyšší riziko vzniku požáru a ohrožení osob. V těchto případech je třeba zajistit v objektu samostatnou ústřednu EPS, včetně poplachové signalizace pro Hasičský záchranný sbor (HZS) nebo pro místa s 24hodinovou obsluhou (PCO).
 

Ve snazších případech, to je bez připojení na HZS, je možností připojit hlásiče do stávajícího systému EZS, což přináší nižší finanční náklady na systém. Jen souhrnné a kvalitní požární zabezpečení objektu je schopné splnit svůj úkol po opravdu dlouhou dobu a přináší plnohodnotnou záruku pro ochranu majetku a zdraví osob.
 

Zabezpečovací systém EPS může fungovat 24 hodin denně a spolehlivě zjišťovat počínající požár. Na ten může případně ihned upozornit stálou službu nebo nejbližší hasičský záchranný sbor.
 

Mezi osvědčené výrobce těchto systémů patří společnost ESSER, SCHRACK, LITES, MENVIER nebo ZETTLER.

CCTV - kamerové systémy

Nejdůležitějším vybavením bezpečnostního systému je bezpečnostní kamera, která patří mezi nejdynamičtěji vyvíjející se oblast bezpečnostního průmyslu. Bezpečnostní kamery jsou určeny ke sledování venkovních a vnitřních prostor. Tento systém lze jednoduše spojit s dalšími počítačovými sítěmi, internetem, aplikacemi a systémy jako například EZS a EPS. Každá montáž je určená svými nároky založenými na pozici bezpečnostních kamer, prostředí nebo vyžadovanému efektu.
 

Kamerové systémy umí efektivně ochraňovat vstupy a vjezdy do nejrůznějších prostor a objektů, podporovat ostrahu například skladů v rámci průmyslových prostor, kontrolovat převody a zajistit bezpečí ve finančních podnicích, monitorovat pohyb osob v nemocnicích nebo na veřejných prostorech a vyřadit tak kriminalitu ve městech. Bezpečnostní kamery také doporučujeme do bytových prostor.
 

IP kamerové systémy využívají pro posílání dat klasickou síťovou infrastrukturu, oproti analogovým video systémům, které jsou opatřeny zvláštní kabeláží. Při využití těchto kamerových systémů se službou vzdáleného sledování (PCO) umožňuje majitelům pozorovat a zaznamenávat video přes síť IP, jako například LAN, WAN nebo internet. Aplikací, která využívá síťové video, je digitalizované video přenášeno streamy na jakékoli místo v internetové síti pomocí IP sítě. To umožňuje sledování videa z kteréhokoli místa, které se nachází v síti.
 

Mezi osvědčené výrobce těchto systémů patří společnost INTELLEX, VISION, SAMSUNG, BOSCH, SIEMENS a další.

ACS - přístupové systémy

Pokud potřebujete rozdělit prostory nebo areál firmy, využijte přístupové systémy.  S jejich pomocí můžete rozčlenit areál firmy do jednotlivých zón. Pracovník se při vstupu identifikuje na přístupových terminálech. Zde lze dosáhnout vysoké bezpečnosti, protože díky omezení práv pro přístup může vstoupit pouze vybraná osoba. Každý zaměstnanec může mít svá individuální přístupová práva. Obrovskou výhodou je možnost nastavit časová pásma, protože systém přístupů může tak omezit dobu, kdy může daný pracovník vstoupit do daných prostor.
 

U nás v České republice se častěji stává, že dochází k drobným krádežím na pracovišti a pracovníkům se ztrácejí nehlídané osobní věci. Díky přístupovému systému má vstup do vybraných prostor povolena pouze úzká skupina pracovníků. Hlavním typem přístupových systémů jsou terminály, které fungují za pomoci čipů, karet či na bázi otisků prstů. Nikdo tedy nemusí nosit nepraktický velký svazek klíčů a pohybování se po areálu firmy je komfortní. Stále je ale možné, že si pracovníci mohou navzájem čipy půjčovat a může tedy poté dojít k záměně zaměstnance – to nehrozí u systémů na otisk prstů.
 

V oblasti přístupových systémů jsou moderní technologií biometrické čtečky. Otisky prstů jsou u každého jedince originální, a proto lze jednoduše přesně identifikovat daného pracovníka a záměna zaměstnanců je zcela eliminována. V případě biometrické identifikace nedochází k poškození média pro identifikaci. V nynější době jsou biometrické terminály již cenově přijatelné i pro menší podniky.

Systém docházek

Přístupový systém navíc zaznamená přesný pohyb osob. Reálnou docházku svých zaměstnanců můžete nyní sledovat s docházkovým systémem, který tvoří biometrická nebo čipová docházková čtečka a intuitivní docházkový program. Tento program zpracovává data z čtečky. V tomto odvětví je velmi oblíbená biometrie, protože identifikace pracovníka pomocí otisku prstů je mnohem levnější a získaná data nelze nijak zfalšovat.
 

Přístupové systémy své využití naleznou i v bytových domech, kde eliminují vstup nežádoucích osob.


24.06. 2016 13:05

Zabezpečovací systémy RISCO Zabezpečovací systémy PARADOX Zabezpečovací systémy JABLOTRON Zabezpečovací systémy HONEYWELL

Články Zabezpečovací systémy

Zabezpečovací systémy -

Moderní zabezpečovací systémy nahrazují lidský faktor. Proč?

Technologický pokrok 21. století se neúprosně dotýká všech lidských aktivit, které nás napadnou. Ušetřeno v tomto kontextu nezůstalo ani zabezpečení objektů, kde v posledních letech spatřujeme čím dál tím větší pokles nutnosti fyzické ochrany na úkor většího množství stále sofistikovanějších bezpečnostních systémů. Ostatně, není divu; správně zkombinovaný a navzájem propojený komplex kvalitních kamer, citlivých a spolehlivých čidel všeho druhu, docházkových a identifikačních systémů je v mnoha ohledech... Zobrazit článek >

Zabezpečovací systémy -

Ochraňte svůj majetek s bezpečnostním kamerovým systémem

Způsobů, kterými můžete ochránit váš majetek, existuje celá řada. Jedním z nejpohodlnějších a nejúčinnějších jsou průmyslové kamery. Či kamerové systémy CCTV, chcete-li. Takový je jejich správný název. Jedná se o monitorovací systém s širokým rozsahem funkcí pro zajištění neustálého dohledu nad prostornými objekty. Funguje v exteriérech i interiérových prostorech. Zobrazit článek >

Zabezpečovací systémy -

ESSER: Elektronické zabezpečovací systémy prověřené 40letou historií

Čtyři dekády. Přesně tak dlouho na trhu působí renomovaná značka ESSER spadající pod americký koncern Honeywell, která vyrábí a prodává vysoce kvalitní a odolné elektronické zabezpečovací systémy. Skrze ně tak klientům nabízí špičkové řešení ochrany na míru každého objektu, mezi jehož ... Zobrazit článek >

Zabezpečovací systémy

EZS LUXURY AS-G190E

Zabezpečovací systémy -

Inteligentní, elektronický a dobře vypadající, to jsou hlavní charakteristiky zabezpečovacího systému AS-G190E luxury. Chránit byt, dům či kancelář je dnes velmi důležité a tento systém to zvládá perfektně...Zobrazit zprávu >

Autoalarmy ATHOS Jablotron – GPS a GSM systém

Zabezpečovací systémy -

Auto není záležitost několika tisíc, ale jedná se o mnohem vyšší sumy. I z tohoto důvodu je důležité udělat pro jeho zabezpečení vše, co je ve vašich silách. Právě systém Athos vám poskytne ...Zobrazit zprávu >

Bezpečnostní alarm pro malé objekty, to je Azor!

Zabezpečovací systémy -

Je malý, spolehlivý a budete se s ním cítit v bezpečí. Řeč je o bezpečnostním alarmu Azor od společnosti Jablotron, který chrání tisíce evropských domácností...Zobrazit zprávu >

Zabezpečovací systém Jablotron 80

Zabezpečovací systémy -

Bojíte se zanechat svůj dům při odjezdu na dovolenou nehlídán? Máte strach, že se k vám v noci někdo vloupá a vy to nezjistíte? Řešení pro vás představuje alarm Jablotron 80. Jedná...Zobrazit zprávu >