Fotopasti

Téměř nepřetržitě řeší majitelé různých objektů, ať už osobních či průmyslových, jak vyřešit jejich ochranu a hlídání. Jednou z možností, jak se tomuto problému postavit, jsou digitální zařízení, která dokáží zaznamenat pohyb a jeho činitele vyfotit či natočit na video. Jmenují se fotopasti.

 

Fotopasti umí pracovat v jakékoliv denní i noční době. Nevadí jim přílišné horko ani silné mrazy, pracují jak ve dne, tak v noci. Jsou skvělým pomocníkem při ochraně jakéhokoliv objektu či prostoru.

Typické využití

Nejběžnější využití fotopastí je při ostraze a zabezpečení objektů. Díky svým pohybovým senzorům odhalí jakýkoliv nežádaný pohyb a ještě o něm zajistí obrazový záznam. Soukromníci využívají fotopasti na strážení dlouho neobývaných prostor, typicky chat či chalup. Čidlo se v takovém případě aktivuje ve chvíli, kdy někdo překročí práh daného objektu. Další z možností, jak mohou fotopasti pomáhat, je mapování pohybu zvěře, zejména té škodné.

Jak fotopasti fungují?

Celý princip fungování je založen na PIR čidlu, které zaznamenává pohyb člověka, případně zvířete, ve svém okolí. Kromě čidla na pohyb se přítomnost nežádoucí osoby zjišťuje i na základě tepelných signálů, konkrétně tepelných změn v okolí infračerveného pohybového čidla.

 

U každého čidla se sleduje několik vlastností. Kromě například úhlu, pod kterým snímají, jsou těmi nejdůležitějšími dosah a citlivost. Funkčnost celé fotopasti je závislá na nastavení právě těchto dvou charakteristik.

Z čeho se fotopast skládá?

Kromě čidla, které je základním stavebním kamenem celé fotopasti, je její velmi důležitou součásti fotoaparát/kamera. Co se kvality výsledných záběrů týče, nejmodernější fotopasti je umí pořizovat v rozmezí 2 – 8 MPx. Finální vzhled hodně závisí také na světelnosti objektivu. Fotografie produkuje fotopast nejčastěji ve formátu JPG, videa v AVI či ASP.

 

Fotoaparát při zaznamenání nežádoucího pohybu vyfotí sérii snímků. Jejich počet a interval focení lze individuálně modifikovat v nastavení.

 

Všechna data se ukládají na SD kartu. Fotopasti jsou konstruované pro úložná zařízení ve velikosti mezi 2 a 16 GB, což znamená tisíce možných fotografií.

 

Důležitým článkem je také napájení fotopasti. Používá se buď alkalická nebo lithiová baterie či externí zdroj, který je více vyhovující v náročných podmínkách (například zima).

Jak účinně fotopast využívat: fotopasti s GSM

To, že fotopast umí rozeznat pohyb, vyfotit či natočit jeho původ a uložit příslušná data do své paměti, je sice dobré, z praktického hlediska však ne tak praktické. Proto lze fotopast pomocí SIM karty změnit na více interakční zařízení.

 

Poté, co zaznamená pohyb, okamžitě odešle MMS zprávu s příslušnou fotografií na předem zvolené číslo. Nastavit lze i odeslání na email. Majitel tímto získává možnost velmi rychlé reakce, ať už v podobě příjezdu k inkriminovanému místo nebo například zavolání policie.

 

Častým řešením je použití fotopasti v kombinaci s GSM bránou. Je tak ihned poznat, kdo a kdy vstupuje do daného objektu. Pro ještě větší a komplexnější zabezpečení objektu lze realizovat propojení s PCO (pultem centrální ochrany).

 

Doporučení pro všechny, kteří si fotopast propojí se SIM kartou, zní: je lepší nastavit ji na kreditový režim, v případě paušálu existuje riziko lehkého zneužití, ať už opakovaným vstupováním do zorného pole čidla či dokonce odcizením. Mohou tím nastat nemalé finanční škody. Z obdobného důvodu je nutné dostatečně dbát i na umístění fotopasti. Ideální je vyvýšené místo, které skutečně snímá pouze hlídané místo.

 

Na závěr přidejme jednu důležitou informaci. Aby fotopast plnila na sto procent svůj účel, musí vykonávat neviditelnou práci. Při focení nesmí vydávat žádné světlo. Proto jsou opatřeny tmavými LED diodami s přísvitem o vlnové délce 940 nm, které tento problém eliminují. Zejména v nočních hodinách by byl jakýkoliv záblesk viditelný, proto se pro noční záběry používá infračerveného osvětlení, které často není pouhým okem vidět. Výsledkem je poté černobílá fotografie.


28.07. 2016 14:12

Fotopast

Články Zabezpečovací systémy

Zabezpečovací systémy -

Moderní zabezpečovací systémy nahrazují lidský faktor. Proč?

Technologický pokrok 21. století se neúprosně dotýká všech lidských aktivit, které nás napadnou. Ušetřeno v tomto kontextu nezůstalo ani zabezpečení objektů, kde v posledních letech spatřujeme čím dál tím větší pokles nutnosti fyzické ochrany na úkor většího množství stále sofistikovanějších bezpečnostních systémů. Ostatně, není divu; správně zkombinovaný a navzájem propojený komplex kvalitních kamer, citlivých a spolehlivých čidel všeho druhu, docházkových a identifikačních systémů je v mnoha ohledech... Zobrazit článek >

Zabezpečovací systémy -

Ochraňte svůj majetek s bezpečnostním kamerovým systémem

Způsobů, kterými můžete ochránit váš majetek, existuje celá řada. Jedním z nejpohodlnějších a nejúčinnějších jsou průmyslové kamery. Či kamerové systémy CCTV, chcete-li. Takový je jejich správný název. Jedná se o monitorovací systém s širokým rozsahem funkcí pro zajištění neustálého dohledu nad prostornými objekty. Funguje v exteriérech i interiérových prostorech. Zobrazit článek >

Zabezpečovací systémy -

ESSER: Elektronické zabezpečovací systémy prověřené 40letou historií

Čtyři dekády. Přesně tak dlouho na trhu působí renomovaná značka ESSER spadající pod americký koncern Honeywell, která vyrábí a prodává vysoce kvalitní a odolné elektronické zabezpečovací systémy. Skrze ně tak klientům nabízí špičkové řešení ochrany na míru každého objektu, mezi jehož ... Zobrazit článek >

Zabezpečovací systémy

EZS LUXURY AS-G190E

Zabezpečovací systémy -

Inteligentní, elektronický a dobře vypadající, to jsou hlavní charakteristiky zabezpečovacího systému AS-G190E luxury. Chránit byt, dům či kancelář je dnes velmi důležité a tento systém to zvládá perfektně...Zobrazit zprávu >

Autoalarmy ATHOS Jablotron – GPS a GSM systém

Zabezpečovací systémy -

Auto není záležitost několika tisíc, ale jedná se o mnohem vyšší sumy. I z tohoto důvodu je důležité udělat pro jeho zabezpečení vše, co je ve vašich silách. Právě systém Athos vám poskytne ...Zobrazit zprávu >

Bezpečnostní alarm pro malé objekty, to je Azor!

Zabezpečovací systémy -

Je malý, spolehlivý a budete se s ním cítit v bezpečí. Řeč je o bezpečnostním alarmu Azor od společnosti Jablotron, který chrání tisíce evropských domácností...Zobrazit zprávu >

Zabezpečovací systém Jablotron 80

Zabezpečovací systémy -

Bojíte se zanechat svůj dům při odjezdu na dovolenou nehlídán? Máte strach, že se k vám v noci někdo vloupá a vy to nezjistíte? Řešení pro vás představuje alarm Jablotron 80. Jedná...Zobrazit zprávu >